Писмо на Калчо Хинов
Дата: 03.11.2011
Автор: Писмо от Калчо Хинов, ПДГ, Регионален кооринатор на Фондация Ротари

най-мащабната и успешна програма предприемана в света на Ротари




Скъпо Ротарианско семейство,

Много хора се питат: „ Какво е Фондация Ротари”?
През 2002 г. Председателят на Фондацията, Луис Жией, я описа като „най-мащабната и успешна програма предприемана в света на Ротари”. Фондация Ротари се основава на практични идеи, които, претворени в действия, имат положителен ефект върху живота на милиони хора. Тя позволява на отделния ротарианец да осъществи мечтите си, които не би осъществил сам. Дава възможност да подадеш ръка и да се докоснеш до нечий живот от другата страна на света.
Фондацията на Ротари започна съществуването си с призива за действие, изречен за първи път от Арч Клъмф на международния конгрес на Ротари през 1917 г.
Днес, години по-късно, тогава изречените от него думи все още притежават силата да изпълнят сърцето на всеки ротарианец с чувство за гордост, решимост, състрадание и надежда.
Вече повече от един век Ротари оформя характера и чертае бъдещето си, стремейки се към  основната си цел - световното разбирателство и мира.
През цялата си история Фондация Ротари превъплащава идеите  и предложенията на ротарианците в свои програми, за да отговори на променящите се нужди на хората по света. И независимо от реалностите на настоящата икономическа ситуация, ние, ротарианците, продължаваме да  работим за постигането на нашите цели и да живеем, следвайки идеалите си. Намираме сили да вършим тази работа, защото знаем, че сме глобална общност. Различната културна идентичност не ни разделя, напротив обогатява опита ни. Образователните програми на Фондация Ротари продължават да са важна част от  нашата мисия. Многобройните обменни програми,  „Посланици за мир” , обменът на младежки групи, насърчават световното разбирателство, позволявайки на младите хора да учат и работят  в други страни.
Ротарианците винаги са искали да направят нещо повече. През 2003г. първият випуск от стипендианти на Ротари приключи обучението си по въпросите на  мира и решаването на конфликти в седем центрове на  Ротари Интернешънъл. Тази програма   наистина  е смел и амбициозен ангажимент към каузата на световния мир. Всяка година специалисти в провеждането на мирни преговори, решаване на конфликти и дипломация, ще научат по един наистина реален начин,  колко е важно отделните хора и общности да се разбират по-добре, да намерят допирни точки, да преодолеят насилието и да се съсредоточат върху неотложните нужди на света.
„Полио Плюс” показва на света на какво са способни Ротари  Интернешънъл  и Фондация Ротари. Кампанията на Ротари, чиято цел е да избави света от полиомиелита е в последния си, решаващ етап. Досегашният ни успех спря дъха  и привлече вниманието на целия свят. Доверието на света към  Ротари Интернешънъл и Фондация Ротари нарастна неимоверно. Признак на това  доверие са големите дарения на фондация „Бил и Мелинда Гейтс”, на правителствата на редица държави и други. Много предизвикателства все още ни предстоят,  за да достигнем до всички деца, да решаваме оперативни въпроси във всички полиоендемични страни, да подържаме ангажимента на политиците пред лицето на изчезващата болест. Разбира се и да запълним финансовата празнина. „Полио Плюс” наистина показа, че  Ротари е вдъхновяваща организация, та нали всичко започна с хуманитарната субсидия на Фондация Ротари, предназначена за имунизиране на децата във Филипините.
Хуманитарните ни програми дават на ротарианците още един мощен инструмент за решаване на тежките проблеми, с които се сблъсква човечеството. Проблеми, които заплашват и дори правят невъзможен мира в различни части на света.
За да се подобри качеството и ефективноста, за да се намали бюрокрацията и да се опрости работата на ротарианците във връзка с тези програми, Настоятелите одобриха някои промени в структурата на хуманитарните субсидии
Планът за бъдещата визия дава нови простори, нови възможности за реализиране на нашите проекти. Много от последните промени са в отговор на бързото нарастване на хуманитарните ни програми и като брой, и като разходи. Този растеж е радостен за нас, но също така  води до увеличаване на изискванията към Фондация Ротари. Факт е, простичък факт, че нямаме достатъчно средства, за да покрием тези нужди.
Докато световният финансов пазар продължава да е в критично състояние, докато по света има изпаднали в нужда хора, ротарианците ще продължават да правят щедри дарения за Фондация Ротари. Те разбират, че светът се нуждае от нея повече отвсякога. „Всеки ротарианец всяка година” да дарява минимум 100 долара за Годишния програмен фонд - това е новата ни мечта, която трябва да превърнем в реалност. И когато го направим, ще можем по-пълноцелнно да финансираме работата на Фондацията, нищо че тя продължава да се разраства. От друга страна даренията към Постоянния фонд ще гарантират бъдещето на нашата Фондация.
Комуникациите в и извън Ротари стават все по-важни. Вижте каква роля играе световната мрежа в комуникациите ни днес. Трябва да помним едно: за всички ни е важно да поддържаме Фондация Ротари не само чрез цифри и факти, но и със страст и душа.
Как изглежда бъдещето на Фондацията? Бъдещето на Фондация Ротари, каквото и да е то, е в нашите ръце. Когато отправяме погледите си към бъдещето, нека си спомним думите на  Дъг Хамърскьолд, бивш Генерален секретар на ООН: „ Работи с вяра и ще се случват чудеса”.
Трябва да сме реалисти в представите си за бъдещето. За да осъществим целите и мечтите си, трябва да имаме план за действие, а това изисква ресурси и човешка сила.
За да се ръководи Фондация Ротари  е нужно вдъхновение, но също така и упорита работа. В крайна сметка бъдещето й ще зависи от въображението и даловидноста на отделните ротарианци, от тяхната отдаденост на общите цели и от желанието им да осигурят необходимите ресурси. Затова Ротари и ротарианците трябва да следват курса за действие, определен в Плана за бъдещатата визия.
Хумаността е висша добродетел  и руслото, чрез което божията милост се излива върху хората, добродетел, която обединява и вдъхновява най-благородните им усилия. Да се обичаме - може би това е най-важният общочовешки закон. Хората заслужават да бъдат обичани и насърчавани, да не бъдат изоставяни да се скитат сами в бедност и тъмнина. Тъй като средствата, които ще изразходваме идват от различни места по света, нека няма териториални, религиозни или свързани с цвета на кожата ограничения за нашите пожертвувания. Винаги да търсим възможност да разтворим чадъра на нашата благотворителност над малките деца. Да бъдем щедри към техните болници, училища и храмове, имайки предвид, че те трябва да носят бремето на нашите грешки. Те със своята невинност са съкровищницата за бъдещия прогрес на света. Да помагаме на техните защитници и на всички, които са посветили любовта и работата си за доброто на човечеството.
Вече повече от сто години ротарианците са факлоносци. Те             осветяват пътя към по-добър живот на много хора в различни страни. Както олимпийските състезатели ние получаваме факела от тези преди нас – факела на служба на обществото.
Нека хората знаят , че Ротари се грижи и работи за тях!
Да опознаем себе си, да прегърнем човечеството - ни съветва човекът с  мъдра мисъл и дух, Президентът на РИ Калян Бенерджи.
    
Скъпи Ротаринаски приятели,

Предстои ни месец на Фондация Ротари. През ноември ние концентрираме вниманието си върху всичко свързано с нея - от  целите, през Плана за бъдещата визия, до необходимостта да подпомогнем с дарения нейните фондове и програми.
       Целите на нашата Фондация за Ротарианската година 2011-12 г.са:
1.    Премахване на полиомиелита – основен приоритет.
Всеки от нас да даде своя принос в „последните метри” към това най-голямо постижение в историята на Ротари. Докато дори едно дете по света е заплашено от полиомиелит, децата от целия свят са в риск. Толкова висок е залогът.
2.    Да изградим чувство за собственост към нашата Фондация у всички ротарианци.
Всеки ротарианец да чувства, че Фондацията е наша собственост, че това е НАШАТА Фондация. Това можем да направим чрез службата си в полза на обществото и чрез нашите  дарения към Годишния програмен фонд,     Постоянния фонд и  нашите ротариански Центрове за мир. „Да се гордеем с нашата Фондация и чудесата, които постигаме чрез нея”, казва Председателят на настоятелите Бил Бойд, Паст Президент на Ротари Интернешънъл.
3.    Да продължим напред с прилагането на Плана за бъдещата визия,
целящ да направи нашата Фондация по ефективна и по-ефикасна.
Да насочим нашите проекти в 6-те области на фокус:
•    Мир и предотвратяване/разрешаване на конфликти.
•    Превенция и лечение на заболязвания.
•    Водоснабдяване и канализация/саниране.
•    Майчино и детско здраве.
•    Основно образование и ограмотяване.
•    Икономическо развитие и развитие на общността.

Реализирането на тези цели ще направи  по-силни и жизненоспособни клубовете, с планиране на проекти с устойчиви резултати в шестте области на фокус, със сътрудничество на ниво клубове и дистрикти. През настоящата Ротарианска година ще продължим да работим като пилотни и непилотни дистрикти и ще се подготвяме за глобалния старт на новия модел във всички дистрикти от 1 юли 2013 г.
Нека използваме месеца на Фондацията за да поговорим за нея и активизираме действията си:
Да  се създадът екипи към Председателите на  дисктриктните комитети за Фондацията, което да повиши ефиктивността на тяхната служба.
Да изготвим успешни стратегии за постоянна подкрепа на Фондация Ротари.
Да обучим и ангажираме председатели на подкомитетите.
Да подобрим комуникацията между всички, които работят за Фондацията на дистриктно и клубно ниво.
Да  търсим сътрудничество с настоящи и бивши старши лидери.
Да концентрираме вниманието си за работа с клубове и специално с клубове без дарения.
Да мотивираме ротарианските лидери да участват в програмите на Фондацията и за нейната финансова подкрепа.
Да призовем Ротарианците и нашите Ротари клубове да дадат своята финансова подкрепа за нашата Фондация, като изготвим успешни стратегии за постигане на тази цел.
Да използваме бившите стипендианти за популяризиране на  фондовете           
Да бъдат  насърчавани носителите на отличието „Пол Харис Фелоу” да станат големи дарители, а големите дарители да станат членове на „Обществото Арч Клъмф”.
Да  използваме всички възможности за информиране на членовете на нашите Ротари клубове относно Фондация Ротари, като споделяме целите  за настоящата Ротарианска година и актуализираните й програми.
Да  информираме обществеността за  успешните дейности на Фондация Ротари.
Да търсим подкрепа за реализация на нашите проекти от външни финансови източници.
Нека насърчим нашето Ротарианско семейство да подкрепи „Предизвикателството 200 милиона  щ. долара”.
Нека насърчим нашите клубове (включително Ротаракт и Интеракт клубове) да организират събития, насочени към общността, с цел набиране на минимум 2000 щ. долара през годината, с което да допринесат към Предизвикателството.
Нека Дистрикт  Гуверньорите и Председателите на дистриктните комитети за Фондация Ротари да даряват всеки неизползван DDF към програмата „Полио Плюс”, както и да определят  минимум 20% от своя DDF за нея.
Нека популяризираме призива „Всеки Ротарианец, всяка година” и да го резлизираме в нашите клубове.
Нека направим нашите дарения и към другите програми на Фондация Ротари, Постоянния и Годишния фонд, Центровете за мир и решаване на  конфликти. Нека помогнем да бъде постигната целта за набиране на 104 милиона щ. долара в Годишния програмен фонд през 2011-12 г.
Нека не забравяме дарителите към нашата Фондация и винаги да им отдаваме признание и подходящо отличие. Отличеният дарител служи за пример на други перспективни дарители.

Използвам случая да ви представя дарители, с които имах щастието да споделя приятелство и виждания за бъдещето на нашата Фондация по време на семинара на Фондацията, вечерята в чест на големи дарители        и Института на Зона 20Б в Кайро от 10 до 16 октомври 2011 г.:
1.    Настоятелят Джаксън Ши от Ротари клуб „Тайпе Сънрайз” в Тайван, член на „Обществото Арч Клъмф”. Искам да отбележа, че Ротарианците от Тайван са на второ място след САЩ по брой членове на „Обществото Арч Клъмф” (дарители с дарения над 250 000 щ.д.).
2.    По време на заключителната сесия на Семинара на Фондацията, ротарианците ПДГ Мохамед Делауар, ПДГ Мамдух Бадрелдин и ПДГ Асем Абдел Разек дариха по 1000 щ.д. за Постоянния фонд.
3.    По време на вечерята в чест на големи дарители бе проведен аукцион с Ротарианска вратовръзка и дамски шал с подписа на Бил Гейтс, за които ротарианците Хамада Захран и Невин Абдел Халек                                  дариха по 5000 щ.д.,  т.е. общо 10 000 щ.д за програмата „ Полио Плюс”.

Достойни примери за всички нас. С цялото си сърце ви призовавам да последваме тяхния достоен пример.

Ротариански приятели,
Докато пиша това писмо по света стават бедствия, умират хора. Всяка минута умират 20 деца от нездравословна питейна вода, липса на хигиена и храна. За мен „Всеки Ротарианец, всяка година” означава, че:
- Ние можем да дадем чиста безопасна питейна вода.
- Ние можем да дадем шанс на всеки човек по света да живее в мирно време.
- Ние можем да дадем на всяко дете възможността да чете и пише.
- Ние можем...!
Ние можем да направим своето малко или голямо дарение за фондовете на Фондация Ротари.

От името на Фондацията Ротари искам да благодаря на всички настоящи и бъдещи носители на отличието „Пол Харис Фелоу”, големи дарители, членове на „Обшеството Арч Клъмф”, на всички дарили според възможностите си, и да напомня, че световната общност е благодарна на Ротарианското семейство. Израз на тази признателност е честването на Дена на Ротари Интернешънъл от ООН.
В тази трудна и оскъдна година, нека направим усилие да дарим на тези, които се нуждаят. Така нашето дарение ще има изключителна стойност.
Ние можем! Нашите идеи и стойностни каузи могат да предизвикат подкрепата на общността, в която живеем.
Нека се подчиним на призива на сърцата си и да служим на обществото!

С Ротариански поздрави,
Калчо Хинов
ПДГ
Регионален кооринатор на Фондация Ротари
Ноември 2011 г.