РК Враца - шест медала от международно състезание
Дата: 11.06.2012
Автор: DarikNews.bg

В продължение на два дни състезатели от България и Турция мериха сили в международното състезание по автомоделизъм Гранд При България. Състезанието се проведе на автомоделната писта във Враца. През тази година мероприятието бе под шефството и за наградите на Община Враца и местния Ротари клуб.

Общо 30 бяха участниците в класовете "Електроформула", "Нитро с пулстартер", "Нитро", "Формула 2" и "Формула 5". В събота състезателите въртяха обиколки в 4 квалификации, а в неделния ден организаторите предвидливо разрешиха пета квалификация, с което дадоха възможност на нови 10 състезатели да се включат в борбата за наградите.

В трите финала в клас "Електроформула" малкия Калоян Кокошаров от "Ориндж тим" София доминираше и заслужено спечели следван от двамата врачански дебютанти Емил Манолов и Ванина Крумова.

В клас "Нитро с пулстартер" състезателят на "Ориндж тим" София Румен Соколов се наложи убедително в двадесет минутния финал пред Станимир Станев от "Стелди Еър" София, а трета след множество технически проблеми се класира Цветелина Генчева от СТМК Враца.

В първия от майсторските класове "Нитро" Емил Костадинов от "Хоби Дик" София не изпусна водачеството през всичките 45 минути и победи със 149 обиколки, следван от достойния си съперник Росен Ралчовски от СТМК Враца със 136 обиколки, а трети със 126 обиколки завърши врачанския пилот Виктор Робев. Четвърти е друг врачански автомоделист Кристиян Крумов със 118 обиколки.

В кралския клас "Формула 2"до последните пет минути от общо 45 се води непримирима борба между Емил Костадинов от "Хоби Дик " София и врачанския пилот Мартин Дамянов. В крайна сметка по опитният софиянец, който кара в последните  три години в немския шампионат, победи със 166 обиколки, Мартин навъртя 160, а трети се класира ветерана Димитър Лесковски от "Хоби Дик" със 149 обиколки.

Със сериозни технически проблеми Дамян Петров е осми със 40 обиколки, а девети Генко Базитов със 14 обиколки. Шефът на "Стелди Еър" Станимир Станев се наложи в 30 минутния финал в клас "Формула 5" със 76 обиколки пред Светослав Янакиев от Варна със 75, а трети се класира Сивил Антимов от Турция със 62 обиколки. Врачанският пилот Росен Ралчовски, който дебютира в този клас, дълго време бе втори в колоната, но техническа повреда го остави на шесто място със 44 обиколки.

Победителите бяха наградени с купи и грамоти. Наградите връчиха Ирена Цветкова - спортен ръководител в Община Враца и д-р Кътев - шеф на врачанския "Ротари клуб". Следващото състезание на автомоделистите отново ще е във Враца. От 30 юни до 1 юли ще е вторият кръг от Държавния шампионат с електро модели.